ساخت شمع رنگی با پاستل های شکسته

یکی از لوازم تحریرهای مدرسه و مهدکودک، مداد شمعی می باشد که به خاطر نرمی و حرکت راحت آنها بروی کاغذ، و همچنین درخشش رنگشان، محبوب دانش آموزان و کودکان می باشد.

این مدادهای شمعی یا همان پاستل، با استفاده زیاد، به مرور شکسته و یا کوچک می شوند. در این کاردستی خلاقانه و آموزشی، می خواهیم به جای دور انداختن این تحریرهای جذاب، نحوه ساخت یک شمع چنگ رنگ با استفاده از خورده های پاستل را آموزش دهیم. پس با دلساتحریر تا انتهای این کاردستی خلاقانه همراه باشید.

ضمنا برای خرید مداد شمعی از سایت دلساتحریر بصورت آنلاین و با ارسال رایگان می توانید به اینجا مراجعه نمائید. شرایط ارسال رایگان در این قسمت توضیح داده شده است.

ساختن شمع با مداد شمعی و پاستل

در صورتی که پاستل ها دارای لفاف هستند آنها را جدا کنید.

گام 1. در صورتی که پاستل ها دارای لفاف هستند آنها را جدا کنید.

با جدا کردن لفاف ها از روی مداد شمعی های شکسته شروع کنید. سپس همرنگ ها را روی هم قرار دهید و به قطعات کوچک خرد کنید. برای این کار از قیچی یا چاقوی تیز استفاده کنید.

موم و یا شمع سفید خرد شده را در لیوان کاغذی بریزید. این موم ساده پایه ای برای شمع می سازد.

گام 2. یک لیوان کاغذی را با موم پر کنید.

موم و یا شمع سفید خرد شده را در لیوان کاغذی بریزید. این موم ساده پایه ای برای شمع می سازد.

گام 3. به مدت 1 دقیقه در مایکروویو قرار دهید.

لیوان کاغذی را در مایکروویو قرار دهید و آن را به مدت 1 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید. سپس موم را با چوب بستنی هم بزنید. دوباره در فاصله 30 ثانیه آن را در مایکروویو قرار دهید تا موم کاملا ذوب شود. بجای مایکروویو از شعله گاز و یا فر هم می توانید استفاده کنید ولی بجای لیوان کاغذی، ظرف را باید متناسب با آن انتخاب نمائید.

گام 4. موم را داخل یک لیوان بریزید و فتیله شمع را در مرکز قرار دهید.

موم را داخل یک لیوان شیشه ای و یا یک لیوان یک با مصرف پلاستیکی در مرکز قرار دهید. با دقت یک لایه نازک از موم را در کف لیوان شیشه ای بریزید. فتیله شمع را در مرکز لیوان قرار دهید. بگذارید فتیله روی لبه لیوان آویزان شود. بعداً آنها را برش می دهید.

  • از فتیله ضخیم تری استفاده کنید تا به خوبی بسوزد.
  • اگر فتیله شمع به خودی خود بالا نمی ماند، آن را دور یک چوب بستنی حلقه کنید و چوب را به صورت افقی بالای لیوان شیشه ای قرار دهید تا فتیله در جای خود بماند.
  • اگر فتیله مخصوص ندارید از یک کاموای کلفت و یا یک باریکه از پارچه نخی استفاده کنید.

گام 5 . مداد شمعی های خرد شده را آب کنید.

لیوان کاغذی را با ¼ فنجان موم پر کنید و مداد شمعی یا همان پاستل های خرد شده روی آن قرار دهید. آن را به مدت دو دقیقه در مایکروویو و سپس در فواصل 30 ثانیه ای قرار دهید تا ذوب شود و به شکل موم رنگی در بیاید.

گام 6 . موم رنگی را به لیوان شیشه ای اضافه کنید.

اجازه دهید 30 ثانیه خنک شود و سپس موم رنگی را در لیوان شیشه ای بریزید. این اولین لایه شمع را تشکیل می دهد.

اجازه دهید موم به مدت 20 تا 30 دقیقه سفت شود.

اگر می خواهید رایحه ای به شمع اضافه کنید، می توانید 1 قطره روغن اسطوخودوس را در موم رنگی بریزید و هم بزنید تا ترکیب شود.

گام 7 . این روند را تکرار کنید و موم ها را روی هم قرار دهید.

به ترکیب موم ساده با پاستل های خرد شده ادامه دهید و آنها را با هم در مایکروویو ذوب کنید تا یک موم رنگی ایجاد کنید. موم رنگی را داخل لیوان شیشه ای بریزید و آنها را روی هم قرار دهید.

قبل از قرار دادن یک لایه جدید، اجازه دهید هر لایه به مدت 15 تا 20 دقیقه خشک شود.

گام 8 . فتیله را ببرید و شمع را امتحان کنید.

هنگامی که شمع ها را به دلخواه لایه لایه کردید، از قیچی برای بریدن فتیله استفاده کنید تا درست بالای موم قرار گیرد. سپس، شمع ها را روشن کنید تا آنها را امتحان کنید.

 

سوالات :

چه مدت مداد شمعی را گرم کنم ؟

آنها را به اندازه ای کامل گرم کنید تا کاملا ذوب شوند. آنها را در فواصل 5 دقیقه ای بررسی کنید. فقط مطمئن شوید که آنها را نسوزانید.

آیا به یک بزرگسال برای کمک در این مورد نیاز دارم؟

بله، برای استفاده از فر یا جوشاندن آب به یک فرد بالغ نیاز دارید.

جمع بندی :

در این مقاله نحوه ساخت شمع با کمک پاستل های رنگیه خورد شده و غیر قابل استفاده آموزش داده شد. این آموزش نه تنها یک کاردستی و سرگرمی جالب است بلکه یک ایده خوب برای بازیافت مواد دوریختنی و کمک به طبیعت و محیط زیست می باشد.

امیدواریم از این آموزش لذا برده باشید. ضمنا در دلساتحریر انواع پاستل های رنگی و مداد شمعی های خارجی ارائه می شود که می توانید خریداری نمائید و بعد از اینکه به اندازه کافی استفاده شده و کوچک شدند آنگاه برای ساخت شمع رنگی از آن استفاده نمائید. لازم به ذکر است پاستل هایی که توسط دارای دلساتحریر عرضه می شود دارای استاندارد های لازم جهت استفاده کودکان و خردسالان می باشد و فاقد هرگونه مواد سمی است.

 

منبع : https://www.wikihow.com/Reuse-Broken-Crayons

انواع پاستل رنگی و مداد شمعیدیدن همه لیست

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *