آموزش دوخت جامدادی پارچه ای + ویدئو

دوخت جامدادی پارچه ای زیپ دار مدل فانتزی

چرا داشتن یک جامدادی برای هر دانش آموزی مهم است ؟!

جامدادی یکی از لوازم تحریرهای مهم و ضروری برای دانش‌آموزان می باشد. داشتن یک جامدادی به دلایل زیر برای هر دانش‌آموزی مهم و ضروری است :

1. سازماندهی و نظم: جامدادی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا لوازم تحریر و وسائل مدرسه خود را سازماندهی کرده و به به آنها نظم ببخشند. این امر به آنها کمک می‌کند تا بهتر و سریع‌تر از لوازم خود استفاده کنند و همیشه همه چیز در دسترسشان باشد.

2. حفاظت از لوازم تحریر: جامدادی از لوازم تحریر مانند مداد، خودکار، آبرنگ و غیره محافظت می‌کند و جلوی خراب شدن، خراشیده شدن یا از بین رفتن آنها را می‌گیرد. این باعث می‌شود که لوازم تحریر دانش‌آموزان مدت زمان بیشتری ماندگار باشند.

3. حمل و نقل آسان: جامدادی به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد که لوازم تحریر خود را به راحتی حمل و نقل کنند. آنها می‌توانند جامدادی را در کیف مدرسه یا کوله پشتی خود جا دهند و به راحتی و بدون گم شدن لوازم تحریر خود استفاده کنند.

4. ایجاد انگیزه: جامدادی ممکن است با طراحی‌ها و رنگ‌های جذاب و دوست داشتنی‌ اش در مدلهای فانتزی، به دانش‌آموزان انگیزه بیشتری برای مدرسه و تحصیل بدهد. این امر می‌تواند آنها را تشویق کند که به خوبی و با انگیزه از لوازم تحریر خود استفاده کنند.

بنابراین، جامدادی به عنوان یکی از لوازم تحریر اساسی، برای دانش‌آموزان لازم است زیرا به سازماندهی، نظم، حفاظت و انگیزه‌بخشی آنها کمک می‌کند.

حال که متوجه شدید چرا داشتن یک جامدادی برای هر دختر و پسر دانش آموزی مهم است در ادامه این مقاله نحوه دوخت یک جامدادی پارچه ای بصورت قدم به قدم آموزش داده می شود که امیدواریم مفید واقع شود.

آموزش دوخت جامدادی پارچه ای در خانه :

در گامهای زیر بصورت قدم به قدم نحوه ساخت و دوخت یک جامدادی پارچه ای و فانتزی توسط دلساتحریر آموزش داده می شود. در هر مرحله علاوه بر توضیحات آن یک ویدئو آموزش قرار داده شده است تا به راحتی بتوانید جامدادی فانتزی و پارچه ای خود را بسازید.

نوع پارچه را می توانید بر این اساس انتخاب کنید که آیا یک جامدادی دخترانه می خواهدی یا یک جامدادی پسرانه را می خواهید داشته باشید.

گام 1 : چهار مستطیل 10 در 6 اینچ (25 در 17 سانتی متر) را از پارچه ببرید.

یک طرح دلخواه برای جامدادی پارچه ای خود انتخاب کنید و 4 مستطیل به انداره 25 در 17 سانتی متر از این پارچه را ببرید.

از 2 تا از این مستطیل ها برای بیرون مداد و 2 تای دیگر را برای آستر استفاده خواهید کرد. می توانید برای هر 4 تکه پارچه از یک رنگ استفاده کنید یا برای بیرون و آستر از رنگ های مختلف استفاده کنید.

 • برای مثال می توانید 2 قطعه آبی تیره برای بیرون و 2 قطعه آبی روشن برای داخل ببرید.
 • می توانید از پارچه های طرح دار یا تک رنگ نیز استفاده کنید.
 • پارچه بوم عالی کار می کند، زیرا زیبا و بادوام است، اما می توانید از پنبه نیز استفاده کنید.

گام 2 : یک زیپ 10 اینچی (25 سانتی متری) بین اولین قطعات بیرونی و آستر سنجاق کنید.

1 قطعه پارچه بیرونی خود را بردارید و آن را رو به بالا روی میز قرار دهید. یک زیپ 10 اینچی (25 سانتی متری) رو به پایین روی پارچه قرار دهید و آن را با 1 لبه از لبه های 10 اینچی (25 سانتی متری) تراز کنید. در نهایت پارچه آستر را به صورت رو به پایین روی زیپ قرار دهید. لبه های بلند را با سنجاق دوخت محکم کنید.

 • زیپ می تواند همرنگ پارچه باشد یا می تواند رنگ متضادی باشد.
 • در نهایت زیپ را بین 2 تکه پارچه قرار خواهید داد. سمت راست پارچه باید رو به داخل باشد و سمت دیگر باید رو به بیرون باشد.

گام 3 : با استفاده از چرخ خیاطی و زیپ در امتداد لبه بالایی بدوزید.

از یک کوک مستقیم روی چرخ خیاطی خود استفاده کنید و هنگام دوخت سنجاق ها را بردارید. هنگام شروع و پایان خیاطی حتما پشت دوخت بزنید. می توانید رنگ نخ را با پارچه بیرونی، آستر یا نوار زیپ مطابقت دهید.

 • اگر پای زیپ ندارید، لبه را تا نیمه بدوزید، متوقف کنید، زیپ را به انتهای دیگر نوار ببرید و دوخت را تمام کنید.
 • پشت دوخت جایی است که چرخ خیاطی را برای چند بخیه برعکس می کنید. از باز شدن نخ جلوگیری می کند.

گام 4 : پارچه را از روی زیپ تا کنید و با اتو فشار دهید.

در این مرحله، پارچه روی زیپ قرار می گیرد و آن را می پوشاند. هر دو تکه پارچه را از روی زیپ دور کنید تا بتوانید سمت راست را ببینید. لبه های تا شده پارچه را با اتو از دو طرف فشار دهید.

 • از یک تنظیم حرارتی مناسب برای پارچه ای که با آن کار می کنید استفاده کنید. در بیشتر موارد، این تنظیمات “پنبه” خواهد بود.
 • پارچه را به اندازه ای تا کنید که با دوخت یکدست شود.

گام 5 : در صورت تمایل، پارچه را برای یک روکش زیباتر دوخت بزنید.

رنگ نخ را با پارچه و رنگ ماسوره را با آستر هماهنگ کنید. تا حد امکان به لبه تا شده پارچه بدوزید. جای درز 1⁄8 اینچ (0.32 سانتی متر) باید زیاد باشد.

 • این همچنین به جلوگیری از جمع شدن پارچه و گیرکردن تصادفی درب زیپ کمک می کند.

گام 6 : این کار را برای طرف دیگر زیپ نیز تکرار کنید.

دوباره نوار زیپ را بین پارچه بیرونی و آستر قرار دهید. همه چیز را با سنجاق خیاطی محکم کنید، سپس لبه بلند را بدوزید. سنجاق ها را بردارید، پارچه را از روی زیپ تا بزنید، سپس لبه های تا شده را با اتو فشار دهید.

گام 7 : زیپ را باز کنید و تکه‌ها را طوری سنجاق کنید که طرف‌های راست آن رو به داخل باشد.

2 تکه بیرونی را بردارید و آن‌ها را به هم فشار دهید تا طرف‌های راست رو به داخل و طرف‌های اشتباه رو به بیرون باشند. لبه های بلند و کوتاه را با سنجاق دوخت محکم کنید، سپس این کار را با آستر تکرار کنید.

 • جای درز و نوار زیپ خود را روی پارچه آستر تا کنید.
 • زیپ را تا نیمه باز بگذارید. این بسیار مهم است، در غیر این صورت نمی توانید کیف را تا آخر به سمت راست بچرخانید.

گام 8 : کیف را بدوزید و یک شکاف 3 اینچی (7.6 سانتی متری) در پایین آستر بگذارید.

ابتدا دور آستر را با استفاده از جای درز 1/2 اینچی (1.3 سانتی متر) بدوزید و از زیپ شروع کنید و به پایان برسانید. بعد دور آستر را بدوزید. از زیپ شروع کنید و در قسمت پایین برای سمت چپ و راست تمام کنید. یک شکاف 3 اینچی (7.6 سانتی متری) در امتداد لبه پایین آستر بگذارید.

 • به یاد داشته باشید که وقتی دوخت را شروع کردید و به پایان رسیدید، دوخت را پشت سر بگذارید و سنجاق ها را بردارید.
 • رنگ نخ و ماسوره را در صورت نیاز تغییر دهید تا با پارچه بیرونی و آستر هماهنگ شود.
 • فاصله 3 اینچی (7.6 سانتی متر) مهم است، زیرا برای چرخاندن کیف به سمت راست به آن نیاز دارید.

گام 9 : گوشه ها را برش دهید، سپس کیسه را از طریق شکاف به سمت راست بچرخانید.

گوشه ها را تا جایی که ممکن است به دوخت نزدیک کنید بدون اینکه عملاً آن را برش دهید. سپس، کیسه را از طریق شکاف 3 اینچی (7.6 سانتی متری) در پایین آستر به سمت راست بچرخانید.

 • کیفی برای شما باقی خواهد ماند که زیپ آن 1 رنگ و سمت دیگر آن رنگ دوم است.

گام 10 : شکاف را با دست بدوزید، سپس آستر را داخل کیف قرار دهید.

با استفاده از نخ و سوزن، شکاف را با دوخت نردبان بدوزید. سپس آستر را در پارچه بیرونی قرار دهید. برای این کار ممکن است مجبور شوید زیپ را بیشتر در دیگری باز کنید. وقتی کارتان تمام شد، یک محفظه مدادی خواهید داشت که در بیرون 1 رنگ و در داخل یک رنگ متفاوت است.

 • در صورت نیاز، از یک مداد، چوب غذاخوری یا سوزن بافندگی برای فشار دادن بیشتر گوشه ها استفاده کنید. این باعث می شود آنها زیبا و ترد شوند.

 

نتیجه گیری :

در این مقاله نحوه ساخت یک جامدادی فانتزی از جنس پارچه به شما آموزش داده شد. امیدوارم این آموزش مفید بوده باشد.

همچنین انواع جامدادی فانتزی، جامدادی آکواریومی، تبلتی و کتابی از جتس فایبرگلس، پارچه ای، چرمی توسط دلساتحریر با کمترین قیمت نسبت به بقیه فروشندگان لوازم تحریر عرضه می شود.

همچنین در صورتیکه مایلید نحوه ساخت جامدادی استوانه ای را آموزش ببینید به مقاله زیر مراجعه نمائید.

آموزش ساخت جامدادی استوانه ای زیپ دار در خانه

ساخت جامدادی در خانه ساختن جامدادی می تواند راهی سرگرم کننده ای برای علاقه مندان [...]

1 دیدگاه

جامدادی فانتزیدیدن همه لیست

منبع : https://www.wikihow.com/Make-a-Pencil-Case

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *